Wszystkie realizowane przez nas tematy i scenariusze są dostosowane do wieku uczniów i uwzględniają zagadnienia z podstawy programowej dla odpowiednich etapów nauczania. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas tematy zajęć znajdą się w Państwa planach edukacyjnych.

Zapisy na zajęcia w grudniu ruszają 2 listopada o godzinie 8:00.

Przed dokonaniem rezerwacji prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM.

 

sikora modra

Poznać, doświadczyć, zrozumieć – zima - PRZEDSZKOLE 

Zapraszamy na nowy cykl zajęć, zawierający treści dostosowany do aktualnie panującej pory roku. W trakcie warsztatów nasi uczestnicy odkryją las na nowo i to z zupełnie innej strony. Będziemy przede wszystkim obserwować i eksperymentować. W trakcie zajęć dzieci angażowane będą
w ogólnorozwojowe aktywności oparte na naturalnej potrzebie poznawania świata, w sposób nie ograniczający ich spontaniczności.
W trakcie zajęć zimowych odkrywać będziemy m.in. sekrety śniegu oraz „zaprzyjaźnimy” się z elementami drzew iglastych. Poznamy sensorycznie ich różne kolory, kształty, faktury i zapachy oraz wiele innych cech, które na pewno nas zaskoczą.


Leśne (po)rachunki – PRZEDSZKOLE, SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I-III 

Zapraszamy uczestników do leśnej pracowni matematycznej. W naturalnej scenerii, posługując się przedmiotami przyrodniczymi będziemy mierzyć, ważyć, porównywać, tworzyć zbiory i robić mnóstwo innych rzeczy, które pomogą wprowadzić dzieci w świat pojęć matematycznych, a przy okazji poznać las jako miejsce życia wielu roślin, zwierząt i grzybów. Spojrzymy na las przez pryzmat matematyki i przekonamy się, że logicznego myślenia można uczyć się wszędzie.


Ptasia stołówka – PRZEDSZKOLE, SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I-III 

Ptaki podobnie jak my odczuwają zimno oraz głód, szczególnie podczas najtrudniejszego okresu w roku, jakim jest zima. Przed zimnem chroni je warstwa piór, jednak co może je uchronić przed głodem? Karmnik pełen jedzenia! Możemy zatroszczyć się o ptaki i pomóc im przeżyć zimę, a one odwdzięczą się nam wiosną i latem, kiedy będą wyłapywały mnóstwo nielubianych przez nas owadów. Nierozsądne dokarmianie może jednak wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego wytłumaczymy jak należy właściwie pomagać ptakom. Zastanowimy się, które ptaki wyziębiają się szybciej, te małe pokroju sikorki, czy może większe wielkości sójki?

 

d duzy

 

Leśni deweloperzy – SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV - VIII

Mają skrzydła, mocne dzioby przypominające dłuta, żyją głównie w lesie, ponieważ ich życie nierozerwalnie wiąże się z drzewami – to właśnie leśni deweloperzy, którzy trzymają pieczę nad rynkiem leśnych apartamentów. To dzięki nim w drzewach powstają dziuple, które najpierw sami adaptują na swoje potrzeby, a gdy je opuszczą, stają się mieszkaniem dla kolejnych ptaków. Za sprawą dudnienia, bębnienia i pukania w drzewa, przylgnęła do nich nazwa „lekarz drzew” – czy słusznie? W jakim celu uderzają w drzewa i jak szybko potrafią to robić? Serdecznie zapraszamy do poznania niezwykłego świata dzięciołów!


Leśne miary i pomiary - SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV – VIII, SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

Świat przyrody jest zachwycający swoją różnorodnością oraz bogactwem. Z kolei matematyka to królowa nauk. Czy jednak te dwa, wydawałoby się, zupełnie inne światy, mają ze sobą coś wspólnego? Oczywiście, że tak! Wiele zasad matematycznych odnajdziemy w przyrodzie, znajdują swoje odzwierciedlenie w kwiatach, liściach, zwierzętach i zjawiskach atmosferycznych. Kiedy chcemy oszacować wysokość drzewa, zastanawiamy się ile drewna jest w lesie lub dlaczego chmury unoszą się na niebie z pomocą przychodzi matematyka, która znajduje swoje zastosowanie dosłownie wszędzie. Nawet podczas spaceru w lesie możemy przekonać się, że jest obecna, dlatego też nie bez przyczyny nazywana jest królową nauk. Podczas zajęć pochylimy się nad tą dziedziną wiedzy, ale spokojnie! Nie będzie żadnych wzorów i trudnych obliczeń, bo przecież czy rośliny i zwierzęta potrafią liczyć?

 

slide lab przyrod

 

mikroskopy2

Laboratorium przyrody - SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV-VIII, SZKOŁY PONADPODSTAWOWE.

Zapraszamy Państwa na nowy cykl warsztatów laboratoryjnych. Zimą proponujemy pierwsze zajęcia w czasie, których uczniowie będą pracować ze sprzętem wykorzystywanym do badań przyrodniczych takim jak: lupy, mikroskopy stereoskopowe, mikroskopy biologiczne, lornetki. Przy ich pomocy uczestnicy wykonają szereg obserwacji i doświadczeń pozwalających poznać otaczający nas mikroświat, niedostępny dla nieuzbrojonego oka.
Przygotowując i obserwując preparaty mikroskopowe, zajrzymy w głąb organizmów zobaczymy podstawowe struktury komórek roślinnych i zwierzęcych. Wykorzystując smartfony wykonamy zdjęcia i filmy z obserwacji przygotowanych preparatów. Przy pomocy lup i binokularów będziemy obserwować większe obiekty. W czasie części terenowej lornetkami postaramy się dostrzec ptaki zimujące w Lesie Kabackim.

 

Wydarzenia

Listopad 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zajęcia i warsztaty

lesne_sprawnosci3-1.jpgdzik_cmyk_krzywe-ixoqczl7-page-001.jpg201808_plakat_sierpien.jpg201809_plakat_wrzesien.jpg